fbpx

Ön melyikben csobbanna?

Talán nem követek el nagy újságírói hibát, ha már az elején leszögezem: én a természetesség híve vagyok. Rajongok mindenért, ami a nyers természetet idézi, és az évek előrehaladtával mintha csak erősödne a civilizáció műanyagiságától való tartózkodásom. Mégis el tudom fogadni, hogy az előreláthatóság, kiszámíthatóság sokak számára nagyon vonzó lehet. Ezért hát – félretéve minden előítéletemet -, megpróbálom mérlegre tenni, hogy a természetes vagy a mesterséges fürdőhelyek kínálnak-e több pozitívumot olvasóink számára.

/

Hideg-meleg

A természetes fürdőhelyek vizét a környezet hőmérséklete szabályozza, általában később válnak fürdőzésre alkalmassá. Ám miután a víz felmelegszik, sokáig tartja is hőmérsékletét, a hatalmas víztömeg néhány nap rossz időjárás esetén sem hűl le jelentősen.
A mesterséges strandok vize ezzel szemben nagyon precízen szabályozható, ezért állandó vízhőmérséklet várja a fürdőzőket. Sőt, a nagyobb strandokon különféle hőfokkal rendelkező medencék találhatóak a hidegvizes úszómedencétől kezdve a langyos babapancsolókon át az egészen meleg ücsörgős pihenőmedencékig.

Minőségi kérdés

A másik szempont a vízminőség. Sokan félnek attól, hogy a természetes fürdőhelyeken rossz minőségű, esetleg szennyezett a víz, pedig a legális természetes fürdőhelyek is – akárcsak a mesterséges strandok – nagyon komoly szabályozás alá esnek.

A hatályban lévő, 2008-as kormányrendelet szerint azoknál a természetes vizeknél, ahol a várható fürdőzők létszáma meghaladja a napi százat, fürdőhelyet kell kialakítani. Ezeken rendszeres vízminőség ellenőrzést kell végrehajtani, a szezon alkalmával legalább négy alkalommal. Az első mintavételre még az idény kezdete előtt sort kell keríteni, a további mintavételek között pedig nem telhet el egy hónapnál hosszabb idő. A fürdővizek minőségét az ellenőrző hatóság 4 osztályba sorolja: kifogásolt, tűrhető, jó és kiváló. A tartósan kifogásolt helyeken fürdési tilalmat vezetnek be, ha hosszú távon nem biztosítható a legalább tűrhető vízminőség.

Bár akárcsak a természetes fürdőket, a strandokat is komolyan ellenőrzik, azért időnként a mesterséges strandokon is előfordulhatnak minőségi problémák. A hatósági laboratóriumi vizsgálatok elsősorban az úgynevezett töltő-ürítő medencéknél tártak fel több problémát, körülbelül 14%-ban találtak kifogásolnivalót, míg a vízforgatós medencéknél 3-4% körül alakult a kifogásolási arány. Szerencsére manapság leginkább már ez utóbbi, korszerűbb technikát alkalmazzák.

Vegyszer vagy nem vegyszer?

A strandok esetében elengedhetetlen a víz vegyszeres tisztítása, mely az érzékenyebbek esetében sokszor érzékszervi irritációt okozhat.
A szakemberek szerint a klórozás – az előírásnak megfelelően alkalmazva – csak azoknál okoz szem- esetleg bőrviszketést, akik erre különösen hajlamosak. A természetes vizeknél ilyen jellegű probléma nem merülhet fel, ám azt hozzá kell tenni: akárhol is fürödjünk, 100 százalékban sehol sem kerülhetjük el a vírusokat, baktériumokat. Ezért is különösen fontos, hogy mi magunk se menjünk fürdeni legyengült immunrendszerrel, hiszen a betegséget nem csak, hogy továbbadhatjuk másoknak, de ilyen állapotban a mi szervezetünk is nehezebben küzdi le a kórokozókat.

Kényelmi szempontok

A strand kontra természetes víz vitában minden bizonnyal a kényelem köré csoportosulnak a legerősebb érvek. A mesterséges fürdőkön olyan infrastukturális elemekkel találkozhatunk, melyek egytől egyig a vendégek minél teljesebb körű kiszolgálásáról szól.
Ne feledjük azonban, hogy az utóbbi évtizedekben nagyot változott Magyarország fürdőkultúrája. Egyre több helyen találkozhatunk természetes fürdőhelyeken is olyan család- és gyerekbarát szolgáltatásokkal, melyek megkönnyítik a pihenni vágyók dolgát. Manapság már nem kell hűtőtáskával felszerelkezve, háromnapi hidegélelemmel nekivágunk egy-egy fürdőzésnek. Arról nem is beszélve, hogy előírás szerint a természetes fürdőhelyeken is – akárcsak a strandokon – kötelező módon biztosítani kell a vízimentést, öltözőket, zuhanyzót, hulladéktárolókat, és a folyadékpótlás lehetőségéről is gondoskodni kell.

Néhány lehetőség a régióban

A teljesség igénye nélkül néhány fürdőzési lehetőség a Monor környéki régióban:

Airport Hotel Vecsés

Albertirsai Strandfürdő

Ceglédi Gyógyfürdő és Szabadidőközpont

Dabasi Strand

Gyömrői Tófürdő

Harmónia Uszoda Gyömrő

Monor Városi Uszoda

Nádas Pihenőpark és Tófürdő

Nagykátai Gyógy- és Strandfürdő

Nyerges Hotel Termál

Ha az anyagiakat nézzük, elmondható, hogy a természetes fürdőhelyekre a belépőjegyek általában olcsóbbak, mint a mesterséges fürdőkbe. Bármelyiket is válasszuk, indulás előtt érdemes telefonon vagy interneten tájékozódni a belépőjegyek és szolgáltatások árairól.
Valószínűleg, ahány ember, annyiféle szempont alapján választ fürdőhelyet maga és családja, barátai számára. Természetközeli tófürdő, kékmedencés strand vagy wellness-szolgáltatásokat nyújtó luxusfürdő? Válasszuk azt, amelyik személyiségünk alapján a legjobban illik hozzánk, hiszen fontos, hogy ne csak testileg, hanem lelkileg is feltöltődve, elégedetten térjünk haza.

Nagy Renáta