fbpx

Hogyan hűtsük otthonunkat?

A nyárelő korai próbálkozásait még megtörték a lehűlések, június elején azonban ránk rúgta az ajtót a kánikula.

Az időjósok minden eddiginél melegebb időt jeleznek a nyári hónapokra, ezért érdemes elgondolkodnunk, hogyan vészeljük át a legmelegebb nyári napokat az otthonunkban.

Legkézenfekvőbb megoldásnak tűnik a klíma, segítségével egy gombnyomásra varázsolhatunk kellemesen hűs levegőt a lakásba. Persze megannyi érv szól ellene is: azon túl, hogy sokan vitatják az egészségre gyakorolt hatását, jelentősen megnöveli a lakás energiafelhasználását, ezáltal nem kedvez a környezetnek, továbbá a pénztárcát sem kíméli. Persze már majdnem minden kifogásra létezik ellenszer, például a klímát napelemmel kombinálva nem terheljük tovább az elektromos hálózatot és a pénztárcánkat, de a napelemes rendszer kiépítése megint csak nem tartozik az olcsó mulatságok közé.

Klímavásárlás esetén mindenképpen forduljunk szakemberhez, a szabályozások miatt amúgy is szükség lesz a találkozásra, hiszen nem telepítheti akárki a berendezést. Csak olyan vállalkozóval üzleteljünk, aki jogosultságot szerzett a legális működéshez, ellenkező esetben akár büntetéssel is végződhet az ártatlannak tűnő beruházás.

Klímaválasztás esetén több szempontot is figyelembe kell venni. Először azt kell eldönteni, milyen készülékre van szükségünk? A legelterjedtebbek a mobil és az osztott – vagy más néven split – készülékek, melyek a legtöbb otthon hűtésére alkalmasak.

A mobil klíma elsősorban azokban az ingatlanokban ajánlott, ahol egyéb okok miatt nem lehetséges az osztott klíma felszerelése. Előnye a mobilitása, a kivezetését azonban célszerű jól megtervezni, mert például egy kivágott ablak télen problémák forrása lehet. Fontos tudni, hogy a mobilklímák általában hangosabbak az osztott klímáknál, ezért a vásárláskor figyeljünk a készülék zajszintjére, hogy ne érjen meglepetés egy hangosan zúgó készülékkel.

Az osztott vagy split készülékek egy kültéri és egy beltéri egységből állnak. A két egységet csövekkel kötik össze, a nagyobb hatékonyság érdekében egymáshoz közel kell felszerelni őket. A mobil klímával ellentétben a split klíma zajkeltő alkatrészei a kültéri egységben lettek elhelyezve, így szinte zajhatás nélkül tudnak működni a lakásban. Előnyük még, hogy sokkal kisebb helyen elférnek és a megjelenésük is esztétikusabb a mobil készülékeknél.

Vásárlás előtt számításba kell venni, hogy mekkora teret szeretnénk hűteni a készülékkel. Egy szoba esetén elég az úgynevezett mono (egy kültéri és egy beltéri egység) split klíma, több helyiség hűtése esetén célszerű nagyobb teljesítményű kültéri egységet vásárolni, amelyhez több beltéri egység csatlakoztatható. Energiatakarékossági szempontból jó választás lehet az inverteres klíma, amely a hagyományos készülékeknél akár 30 százalékkal kevesebb elektromos árammal is beéri. Számos egyéb kérdés merülhet még fel, amelyek egy felkészült szakember segítségével nem maradnak megválaszolatlanok.

Az árakat tekintve igen széles a kínálat: split és mobil klímát is kaphatunk 100 ezer forint környékén – ennyi pénzért általában egyszerű, alap készülékeket vásárolhatunk – de a jobb minőségű klímákért mélyebben a zsebünkbe kell nyúlni.

A klímabeszerelést érdemes minél előbb, lehetőleg a nagy hőség előtt elintézni, mert a nyár közepén sokkal nehezebb olyan szakembert találni, akinek az idejébe belefér a munka.

VT