fbpx

Az érzelmi intelligencia javításának gyakorlati módjai

Az érzelmi intelligencia (EI) azt az adottságunkat méri, hogy képesek vagyunk-e érzékelni saját érzéseinket, valamint mások érzelmeit, és mindezt egészséges módon tudjuk e kezelni?

Az EI alapvető fontosságú élettapasztalatunkban, és befolyásolhatja azt, hogy mennyire vagyunk sikeresek a kapcsolatokban és karrierünkben. Az alábbi hét egyszerű lépés segítségével javulhat az érzelmi intelligencia, valamint fejlődhet az öntudatosság és az empátia.

Figyeljük meg, hogyan érezzük magunkat!

Az egyik kötelezettségvállalásról a másikra való rohanás, a határidők betartása és a külső igények kielégítése során sokan elveszítik a kapcsolatot érzelmeikkel.

Amikor ezt tesszük, sokkal valószínűbb, hogy tudattalanul cselekszünk és hiányoznak az érzelmeink által tartalmazott értékes információk.

Amikor valamire érzelmi reakció lép fel, információkat kapunk egy adott helyzetről, személyről vagy eseményről. A reakció, amelyet tapasztalunk, a jelenlegi helyzetnek tulajdonítható, vagy lehet hogy egy helyzet fájdalmas, feldolgozatlan emlékre emlékeztet bennünket. Általában nem figyelünk oda rá, pedig fontos lenne, hogy a későbbiek folyamán már ne okozzon problémát. Amikor odafigyelünk arra, hogy hogyan érezzük magunkat, megtanulunk bízni az érzelmeinkben, és sokkal ügyesebbek leszünk azok kezelésében.

Próbáljuk ki a következő gyakorlatot:

Állítsunk be egy időzítőt a nap különböző pontjaira. Amikor jelez, vegyünk néhány mély lélegzetet és figyeljük meg hogyan érezzük magunkat érzelmileg. Figyeljük meg azt is, hogy ez esetek testi szinten hogyan mutatkozik meg.

Vigyázzunk a viselkedésünkre!

EI-fejlesztésünk kulcsfontosságú része az érzelmeink kezelésének megtanulása, amit csak akkor tudunk megtenni, ha tudatosan tisztában vagyunk velük.

Amíg gyakoroljuk az érzelmi tudatosságot, figyeljünk a viselkedésére is. Figyeljük meg, hogyan viselkedünk, ha bizonyos érzelmeket tapasztalunk, és ez hogyan befolyásolja ez a mindennapi életünket. Befolyásolja-e a másokkal folytatott kommunikációt, a termelékenységet vagy a jólét általános érzetét?

Felelősek vagyunk az érzéseinkért és viselkedésünkért

Ez talán a legnagyobb kihívást jelentő lépés, és a leghasznosabb is. Az érzelmeink és viselkedésünk tőlünk származnak – nem másoktól –, ezért a felelősek is mi vagyunk értük.

Az érzéseink értékes információkkal szolgálhatnak a másik személlyel kapcsolatos tapasztalatokról, valamint a saját igényeiről és preferenciáiról, de az érzéseid nem az adott személy felelőssége. Ezek az érzések vele kapcsolatban bennünk születnek meg.

Amint elkezdjük vállalni a felelősséget a saját érzéseinkért és viselkedésünkért az pozitív hatással lesz az életünk minden területén.

Gyakoroljuk magunk és mások megértését!

Az empátia annak megértéséről és elfogadásáról szól, hogy a másik ember miért viselkedik úgy, ahogy. Mindez magunkra és más emberekre is vonatkozik, és ennek a képességnek a gyakorlása javítja az EI-t.

Kezdjük azzal, hogy gyakoroljuk magunkon. Amikor észreveszünk magunkon valamilyen viselkedési formát, kérdezzük meg: „Miért viselkedek így? Miért gondolom ezt magamban?” Eleinte a válasz lehet „nem tudom”, de mindig figyeljük meg érzéseinket és viselkedésünket. Észre fogjuk venni, hogy a válaszok, amiket keresünk megérkeznek hozzánk, és ha megértjük mit miért csinálunk, sokkal könnyebben kezeljük érzéseinket.

Hozzunk létre pozitív környezetet!

Az eddig említett készségek (öntudatosság, felelősségvállalás és empátia) gyakorlásán túl fordítsunk időt arra, hogy észre vegyük, mi az ami jól működik, és legyünk hálásak érte.

A pozitív környezet megteremtése nem csak javítja az életminőséget, hanem fertőző is lehet az önt körülvevő emberek számára. Így mindenki köré pozitív hangulatot varázsolhatunk. Ugye milyen nagyszerű?

Ne feledjük, hogy az EI fejlesztése egy életen át tartó folyamat!

Az EI nem olyasmi, amit egyszer kidolgozunk, majd belekényelmesedünk. Ez egy egész életen át tartó gyakorlat, és folyamatosan tovább fejleszthető. Még akkor is, ha úgy érezzük, hogy elsajátítottuk ezeket a lépéseket, ne felejtsük el gyakorolni, és egész életünkben élvezhetjük az EI előnyeit.

B.V.