fbpx

Májusi kertészkedés

Májusban végérvényesen virágozni, zöldülni kezd a természet, ez már a megállíthatatlan, igazi tavasz. Akár hatalmas konyhakertünk, vagy gyümölcsösünk van, akár virágoskerttel, vagy csak egy falatnyi kis előkerttel is rendelkezzünk, tennivaló mindenképpen akad a szabadban, hiszen elérkezett az ültetések, fűnyírások ideje.

/

Májusi ültetés

A fagyosszentek elmúltával – május 12-14 – az összes fagyérzékeny virág végre kikerülhet a kertbe. Erre az időszakra kell időzítenünk az egynyári virágok vetését, a vizi- és mocsári növények elültetését a melegedő kerti tóba, valamint a gyep ültetését, pótlását. A hagymás virágok mostanra visszahúzódnak, ezeknek csupán az elszáradt leveleit kell eltávolíani. A földlabdás, konténeres fás növények, illetve a tűlevelűek elültetése is időszerűvé válik. A hónap végén néhány szobanövényt kivihetünk a szabadba, az érzékeny edényes növényeket is kihozhatjuk téli helyükről. A vetéssorok közötti talajt újra és újra mulcsozni kell. A mulcsozás helyett a sorok közé zsázsát, spenótot, retjet vagy hónapos retket, valamint egynyári fűszernövényeket vethetünk. Sok konyhakerti növény elültetését is májusra kell időzíteni (káposzta, karalábé, póréhagyma, saláta, zeller, uborka, paradicsom, paprika.)

Gyümölcsök

A gyümölcsök esetében is bőven akad tennivaló. A termőkaros koronájú fák fiatal hajtásait vissza kell csípni, az őszibarack hajtásait pedig szükség szerint szabályozni kell. A bogyós termésű gyümölcsöknél előfordulhat a gyümölcshullás, melyet a vízhiány mellett a nem megfelelő beporzás okozhatja. Ezért ültessünk különböző fajtákat, mert számos bogyós termésű cserje nem öntermékeny, pollenadó kell a megtermékenyítéshez. A ribiszke és az egres is májusban virágzik, ezért ezek a növények most több nedvességet igényelnek. A virágzó szamócát az utolsó, enyhe fagyoktól úgy védhetjük meg, ha este vizet permetezünk a növényre.

Gyomok, kártevők

Sajnos tavasszal nem csak a haszonnövények, hanem a gyomok is erőre kapnak. A legtöbb gyomnövényből azonban értékes komposzt készíthető. Májusban jelenik meg a legtöbb kártevő is, melynek egy része fátyolfóliával távol tartható. A világos fólia előnye, hogy átereszti a napfényt és a vizet, ugyanakkor megakadályozza, hogy a kártevők lerakják petéiket a növényen. Hatékonyan, vegyszerek nélkül védekezhetünk színcsapdák felfüggesztésével is. Ezek a ragadós, élénkszínű lapok magukhoz vonzzák, és ragasztják a kártevőket. A különböző növények eltérő kártevőihez különböző színű színcsapdákat ajánlanak, melyek hatékonyságát illatcsalétekkel is kombinálhatjuk.

Fűápolás

A pázsittal fedett területeken a korábbi hetek időjárásától függően májusban már biztosan elkezdődhet a rendszeres fűnyírás. Növeljük a vágás gyakoriságot, ezzel együtt csökkentsük a nyári szinthez közelítve. Magyarországi viszonyok között a vágás magassága tavasszal ideális esetben 3 cm-nek kell lennie. Május a legjobb hónap a gyomirtásra. A kezelést olyankor végezzük, amikor száraz a fű, és nedves a talaj. Ha a gyepben egynyári perje vagy here előfordul, gereblyézzük fel a foltokat fűnyírás előtt. A talaj májusban általában még nedves, de előfordulhatnak hosszabb szárazabb időszakok. Ilyenkor bőségesen locsoljuk, mielőtt feltűnnének a vízhiány nyilvánvaló jelei.

Nagy Renáta