fbpx

Dobjuk fel a januárt egy Raclette vacsorával

Ahogy elmúlik a december, elcsendesednek az ünnepek, a január egy hosszú hideg unalmas hónapnak tűnhet. De miért ne dobhatnánk fel?

Barátaink és családunk biztosan örül januárban is egy jó partinak. A raclette pont az ilyen hideg téli estékre való, hogy összehozza az embereket egy jó beszélgetésre.

A hagyományos raclette évszázadok óta népszerű Svájcban, egy kellemes sajtos étel, amely a svájci gazdálkodási közösségből származott évszázadokkal ezelőtt. Amikor esténként a pásztorok fázni kezdtek és a tűz köré gyűltek nekiláttak vacsorát készíteni abból ami kéznél volt. Elővették az otthonról vitt sajtot és krumplit.
A sajtot feldarabolták és egy sziklára helyezték, közel a tűzhöz. Ahogy a sajt lassan hevült, elkezdett buborékolni és cseppfolyósodni. Ezt az olvadt sajtot rácsorgatták a főtt krumplira mellé pedig elfogyasztották a savanyú uborkát, gyöngyhagymát. Mindezt ma már az otthonunk melegében az asztalra helyezett raclette-sütőn, barátaink társaságában is megtehetjük. A házigazdának mindössze annyi a dolga, hogy a hozzávalókat az asztalra készítse. Így egy vidám beszélgetés mellett mindenki elkészítheti saját vacsoráját, egyedi ízlése szerint. A raclette-grill tetején levő felület rengeteg helyet kínál hús, hal, zöldség sütéséhez. Az alsó részen lévő nyolc nyeles kis lapát pedig, lehetővé teszi a sajt megolvasztását vagy a más szószok melegítését. Kombinálhatjuk a felső és az alsó összetevőket. Készíthetünk rajta hagyományos svájci recepteket, vagy pedig kreatív módon sütögetheti bárki amit épp kigondolt.

A Raclette előkészítése

Helyezzük a frissen szeletelt zöldségeket és egyéb grillezni valót egy tálra. Tegyünk ki sót, borsot. Vágjuk a raclette-sajtot serpenyő méretű szeletekre, és tegyük egy másik tálra. Érdemes többféle sajtot használni az ízek kombinációja miatt. Kínáljunk hozzá pirított baguettet, héjában főtt burgonyát. Jó ha van az asztalon csemegeuborka és gyöngyhagyma, de lehet variálni sonkával, olajbogyóval, gombával, spárgával, almával, körtével, dióval.
A variációknak csak a fantáziánk szabhat határt.

Italok

Az olvasztott sajt nehéz étel, komoly megterhelést jelent a gyomornak, ha nem figyelünk oda mivel fogyasztjuk. Érdemes mellé fehérbort vagy forró teát kortyolgatni. Így a sajt könnyebben emésztődik. Kerüljük az ásványvizet vagy az üdítőt, ha lehet igyunk helyette inkább teát.
A gyömbértea emésztést segítő tulajdonságai miatt jó választás és íze is harmonizál a sajtok ízével. A száraz fehér bor vagy a rozé jellemzően illik a raclette-hez.

Hagyományos raclette

Hozzávalók 4 személyre:

  • 1 kg kisszemű burgonya
  • 80 dkg kemény sajt (raclette-sajt)
  • csemegeuborka
  • gyöngyhagyma

Előkészítés

Főzzük meg héjában a megmosott, megsikált burgonyát. Ha kész, tegyük szalvétával bélelt kosárba. Szeleteljük fel a sajtot fél centi vastagra, és vágjuk akkorára, mint a raclette sütőtálkái. Az uborkát és a gyöngyhagymát tegyük tálkákba, készítsünk elő sót, borsot, pirospaprikát.

Elkészítés

Tegyünk egy-egy szelet sajtot a sütőtálkákba, süssük meg, majd öntsük a burgonyára, és már ehetjük is!

 

Raclette sweet honey

Hozzávalók

  • 30 dkg vékonyan szeletelt sonka
  • 2 evőkanál magos mustár
  • 1 evőkanál méz
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 1 zöldpaprika
  • 15 dkg málna
  • 25-30 dkg sajt

Előkészítés

Vágjuk fel a sonkát vékony csíkokra, keverjük hozzá a mustárt, a mézet, az összezúzott fokhagymát és a felkockázott zöldpaprikát, majd hagyjuk pihenni fél órát. Szeleteljük fel a sajtot és készítsük a hozzávalókat az asztalra.

Elkészítés

Minden sütőtálkába tegyünk egy kanál sonkás-fűszeres keveréket, majd borítsuk be egy szelet sajttal és süssük meg.

V.