fbpx

Az amerikai fociról magyarul

Hazánkban is egyre népszerűbb az amerikai futball, ez abból is látszik, hogy mióta elkezdődött a szezon egyre több kialvatlan szemet látni reggelente.

Ezek az embertársaink népszerű amerikai focicsapatok sapkáit, pólóit, vagy logóját viselik és biztos, hogy első dolguk olyan helyre betérni, ahol kávét lehet kapni. Ennek fő oka, hogy a mi időzónánkban sokszor egy-egy meccs éjjel háromkor kezdődik és reggel hatig is eltart, mégis egyre többen izgulják végig kedvenc csapatuk mérkőzéseit. Vannak, akik nem értik, vagy csak nem ismerik a focinak ezt a fajtáját, nekik szól ez a kis magyarázat, hátha kedvet kapnak hozzá

Az amerikai futball egy kemény, fizikai játék, sokféle tulajdonságot igényel a játékosaitól, beleértve a nyers erőt, az agilitást, a sebességet, taktikai fegyelmet, testi és szellemi keménységet. Ez a bonyolultnak tűnő játék, amelyben a 22 játékos szaladgál a pályán, mégis egy csodálatra méltó sportág, melyet emberek milliói szurkolnak végig.

A játék akár 3 órát is igénybe vehet, és meglehetősen bonyolultnak tűnhet, főleg azért, mert ez egy taktikai játék. Valójában egy viszonylag könnyű sport, amelyet követni és élvezni lehet. Amerikai futballnak nevezik, azt a játékot, mely taktikára és a nyers erőre épül, miközben ez a játék is egy labda körül forog, mégis különbözik a labdarúgástól. Már itt rögtön megmutatkozik a különbség a két játék között, hisz az amerikai focit egy tojás alakú labdával játszák, amit nem csak rugdosnak, sokkal inkább szorosan átölelve, dobva próbálják eljuttatni az ellenfél térfelére.

Az amerikai és az európai foci igazából nem sok hasonlóság van, de azért mégis akad. Például mindkettő Angilából indult, hiszen az amerikai futball tulajdonképpen a britek egyik kedvenc játékából, a rögbiből származik. Sokan még ma is összekeverik a két sportágat, mert mindkettőt „tojáslabdával” játszák.

Mi az NFL?

A Nemzeti Labdarúgó Liga (NFL) a sport csúcspontja az Egyesült Államokban és a világban. Az NFL az amerikai profi futball liga, amelyet jelenleg 32 csapat alkot. A 32 csapat két konferenciába sorolható, ezek az AFC (American Football Conference) és az NFC (National Football Conference). A két konferenciában található 16-16 gárda négy-négy csoportot alkot, ezeket földrajzi elhelyezkedésük okán az égtájakról neveztek el (kelet, észak, dél, nyugat). A szezon csúcsa az utolsó bajnoki játék, a Super Bowl, amelyet a két legjobb csapat játszik. A Super Bowl egy olyan esemény, amelyet az amerikai háztartásoknak több mint a fele néz, baráti társaságok készülnek rá, hatalmas szurkolós bulik szerveződnek köré, és amelyet világszerte mintegy 150 nemzet sugároz.

Az amerikai futballt egy labdarúgó-pályához hasonló méretű játéktéren játsszák. A pálya hossza 120 yard (110 méter), szélessége 53 és 1/3 yard (49 méter). A pálya hosszanti határvonalát az európai focinál megszokott módon oldalvonalnak, a keresztirányú határát pedig alapvonalnak nevezzük. A játék a pálya középső 100 yardján zajlik, két végén egy-egy 10 yard hosszúságú célterület (végzóna vagy end zone) található. A játékteret 5 yardonként egyenes vonalak keresztezik, és minden yardot úgynevezett hashmarks jelöl, ami a labda pontos elhelyezéséhez szükséges. A félpályát jelző vonal és a végzóna határát jelölő vonal, a gólvonal (goal line) közötti távolság 10 yardonkét számozva van.

A két térfél (end line) közepén egy-egy fordított villára emlékeztető kapu van felállítva. A játék célja természetesen a győzelem, amit úgy tud kivívni az egyik csapat, ha több pontot szerez a másiknál. Pontszerzéshez a labdát az ellenfél végzónájába kell juttatni, vagy a „villák” közé kell rúgni, amelynek eléréséhez minél beljebb kell jutni az ellenfél területén. Az amerikai futball tehát a területszerzés játéka, ennek megfelelően a szabálytalanságokért területvesztéssel kell bűnhődnie a vétkes csapatnak.

Tehát amikor a szomszéd azt kiabálja, Touchdown!, elkezdhetjük keresgélni a sportcsatornákon melyik mérkőzést nézi éppen, sőt még azt is kitalálhatjuk melyik csapatnak szurkol.

bea